Champagne J. Charpentier

Champagne J. Charpentier

Príbeh šampanského domu Champagne J. Charpentier sa začal písať 5 generácií dozadu, kedy sa spojili Pierre Charpentier a Henri Claisse.

Pierre sa rozhodol stať vinárom v roku 1920, no mnohokrát v prvej polovici 20.storočia, keď bola náročná ekonomická situácia, musel predať vypestované hrozno obchodníkom v Champagne. Produkoval aj červené vína. No v tažkej ekonomickej situácií musel predať aj barikové sudy, keďže tieto sudy mali vyššiu hodnotu ako víno.

Pierre spolu s manželkou Maruerite mali tri deti. Syn Marcellin prevzial biznis svojho otca v roku 1946 a premenoval vinárstvo na Marcellin Charpentier. So svojou ženou Solange mali tri deti. V roku 1960 Marcellin náhle zomrel a vinárstvo prevzal maloletý syn Jacky, ktorý sa narodil v roku 1949 (mal 11 rokov!). Začal rodinný biznis s 0,4ha vinicami a v roku 1971 prišlo prvé fľaškovanie.

V roku 1974 si Jacky Charpentier vzal za ženu Claudine Claisse. Claudine tiež vlastnila vinárstvo po svojich predkoch. Rozhodli s zjednotiť tieto vinárstva pod názvom J. CHARPENTIER.

Vinohrady sú situované v 12 dedinách „crus“ (vzdialené asi 12km od Epernay) – Villers sous Châtillon, Avenay Val d’or, Binson-Orquigny, Boursault, Châtillon sur Marne, Ludes, Mareuil le Port, Oeuilly, Reuil, Le Breuil, Verneuil, Mont saint Pere, Neuville sur Seine

Zaujímavosti
• Každoročne ich pivnice navštívi viac ako 4 000 ľudí.
• Vzhľadom na vzdialenosti vinohradov, ktoré a nachádzajú v 12 dedinách, zber prebieha takmer mesiac
• Vlastnia 44 parciel s celkovou rozhhou 15 ha
• V oblasti Champagne je percentualne zastupenie ružovích champagne 7%, no Charpentier má 19% podiel ružových champagne.
• Na udržanie rovnakého charakteru svojich champagne, používa Charpentier 30-40% rezervného vína
• Ročná produkcia je 130 000 fliaš
• V súčasnosti zreje v pivniciach 600 000 fliaš