Akadémia vína

Toskánsko

Toskansko

Toskánsko je šiestou najväčšou vinárskou oblasťou v krajine. Ponúka pestrý výber medzinárodne uznávaných vín z domácich aj medzinárodných odrôd v rôznych štýloch. Takmer dve tretiny toskánskych viníc je vysadených hroznom Sangiovese. V roku 2014 vyprodukovalo Toskánsko takmer 2,78 milióna hektolitrov vína.

Toskánsko je prevažne kopcovitý región s vinohradníckymi nadmorskými výškami až do 650 metrov nad morom. Iba 8% regiónu je oficiálne klasifikovaných ako rovinatý. Región má približne 60-tisíc hektárov a z nich takmer 40% tvorí vinič. Región je domovom 41 DOC a 11 DOCG apelácií, ktoré sú rozmiestnené v desiatich provinciách. Spomedzi nich sú najvýznamnejšie štyri oblasti.

Medzi hlavné vinohradnícke oblasti Toskánska patria:

  • Chianti
  • Montalcino
  • Montepulciano
  • Bolgheri 

Chianti 

Chianti je vnútrozemský a najväčší región Toskánska, ktorý má jednu z najkomplikovanejších hierarchií podoblastí. Dve najznámejšie oblasti sú Chianti DOCG a Chianti Classico DOCG. Vína produkované z týchto oblastí sú vyrobené najmä z odrody Sangiovese. V roku 1984 získalo Chianti označenie D.O.C.G. (Denominazione d’Origine Controllata e Garantita, alebo kontrolované a zaručené označenie pôvodu), čo je najvyšší typ ochrany a uznania pre kvalitné talianske vína.

Medzi geografické podoblasti Chianti patria:

  • Chianti Classico
  • Chianti Rufina
  • Chianti Colli Senesi
  • Chianti Colli Fiorentini
  • Colli Aretini
  • Colline Pisane
  • Chianti Montalbano
  • Chianti Montespertoli

Tieto podoblasti môžu byť uvedené na etiketách. Chianti Classico a Chianti Rufina sú jedny z najznámejších podoblastí Chianti.

Aké víno sa môže nazývať Chianti? 

Okrem toho, že hrozno musí pochádzať z oblasti Chianti, zároveň musí obsahovať minimálne 70 % hrozna odrody Sangiovese (80% pre Chianti Classico). Zvyšné množstvo môže byť mix iného lokálneho hrozna alebo medzinárodné hrozno (avšak len ak je vypestované v Chianti), ako napríklad Cabernet, Merlot alebo Syrah, použité na zjemnenie finálneho produktu (To má však tiež svoje pravidlá, viď nižšie.

Chianti vs. Chianti Classico. Aký je rozdiel?

Brunello di Montalcino

Priamo na juh od Chianti sa nachádza Brunello di Montalcino DOCG. Pretože podnebie je o niečo teplejšie ako v Chianti, Brunello je často plnšie s dekadentnými a intenzívnymi chuťami. Po niekoľkých rokoch kontrolovaných experimentov sa zistilo, že Sangiovese a Brunello sú tá istá odroda hrozna. Víno, aby bolo označené Brunello di Montalcino, musí byť vyrobené výlučne zo Sangiovese a musí dozrievať aspoň štyri roky. Vína označené Riserva vyžadujú päťročné zrenie. Vo všeobecnosti môže byť Brunello dlho uskladnené (pri vhodných podmienkach), pričom na zjemnenie svojich výrazných trieslovín často potrebuje desaťročie. Vynikajúce ročníky sa môžu skladovať až 20 rokov.

Vino Nobile di Montepulciano

Vino Nobile di Montepulciano pochádza z viníc, ktoré obklopujú mesto Montepulciano v juhovýchodnom Toskánsku. Minimálne 70 % vína musí byť Sangiovese. Doplňujúce červené hrozno môže byť z miestnych odrôd ako Canaiolo alebo Mammola. Až 5% obsahu môže byť biela odroda, napríklad Malvasia. Pozor, existuje aj odroda Montepulciano, ktorá však nemá nič spoločné s Vino Nobile di Montepulciano a pestuje sa najmä v oblasti Abruzzo, juhovýchodne od Toskánska.
Vino Nobile di Montepulciano DOCG vyžaduje minimálne obdobie zrenia 24 mesiacov. Vína Riserva vyžadujú zrenie 36 mesiacov.

V prípade zlého ročníka sa môžu výrobcovia z Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano rozhodnúť dať svoje vína na trh skôr, ako ustanovuje zákon. V tomto prípade sú vína označené ako Rosso di Montalcino DOC alebo Rosso di Montepulciano DOC.

Bolgheri

„Supertoskánci“ sa zrodili práve v tejto oblasti, na rovinatých pláňach toskánskeho pobrežia. Medzinárodné odrody (konkrétne Cabernet Sauvignon a Merlot) tu majú ideálne podmienky pre dozrievanie

Čo sú to tí Supertoskánci?

História 

Etruskovia zaviedli pestovanie hrozna v regióne už v 6. storočí. Florencia a Siena bojovali o jeho úrodu už počas stredoveku. 

V roku 1716, pod vládou mocnej rodiny Mediciovcov, veľkovojvoda Cosimo d’Medici III vytýčil prvé zóny výroby vína v Chianti. Tieto vinice sa rozprestierali od Florencie na severe po Sienu na juhu, od Arezza na východe po Pisu na západe. V priebehu storočí rástlo povedomie a postavenie regiónu Chianti.

Na ochranu svojich prekvitajúcich viníc a vín založil región v roku 1924 Consorzio Vino Chianti Classico. Skupina si zvolila za svoj symbol staroveký vojenský znak Chianti, čierneho kohúta („Gallo Nero“). Bohužiaľ, notoricky nefunkčná talianska vláda odložila schválenie Chianti ako oficiálneho vinárskeho regiónu až do roku 1932. Povojnové Taliansko napokon v roku 1967 udelilo Chianti štatút Denominazione di Origine Controllata (DOC). 

Vďaka postupnému zdokonaľovaniu farmárčenia a výroby si Chianti v roku 1984 vyslúžilo najvyššiu úroveň talianskej klasifikácie vína, Denominazione di Origine Controllata e Garantita (D.O.C.G.). Neskôr v roku 1996 sa však Chianti Classico D.O.C.G. oddelilo od Chianti D.O.C.G.. Chianti Classico D.O.C.G. si zachovalo pôvodné pestovateľské oblasti v srdci Toskánska, zatiaľ čo Chianti D.O.C.G. svojimi vinicami lemuje jeho hranice.

Hlavné odrody hrozna

Takmer dve tretiny toskánskych viníc sú vysadené viničom odrody Sangiovese. Je to najdôležitejšie hrozno v regióne. Trebbiano je najrozšírenejšia biela odroda, ale pokiaľ ide o biele vína, Vernaccia a Vermentino majú tiež čo ponúknuť. 

Hrozno odrody Sangiovese

Sangiovese 
Hrozno pôvodnej, domácej odrody Sangiovese je charakteristické tenkou šupkou, neskoro dozrieva, má svetlé vína rubínovej farby so stredne plným až plným telom, ktoré vonia po červenom a čiernom ovocí. Vôňa tiež evokuje sušené kvety, pikantné bylinky a zeminu. Sangiovese sa dobre spája s inými odrodami hrozna, ktoré mu dodávajú farbu a štruktúru. V roku 2014 bolo v Toskánsku 61,4 % viniča odrody Sangiovese.

Sangiovese je celkovo v Taliansku vysadené na 100-tisíc hektároch a pokrýva 10% plochy talianskych viníc. 

Super toskánske odrody
V roku 2014 bolo 7,7% toskánskych viníc vysadených Merlotom, 6,3% Cabernetom Sauvignon, 2%  tvoril Syrah a 1,3% Cabernet Franc. Toto sú hlavné odrody obsiahnuté v zmesiach Super Toscan inšpirovaných Bordeaux. (Samozrejme, Sangiovese sa často používa aj v týchto zmesiach). „Supertoskánci“ bývajú hladké a elegantné vína s tónmi čerešní, sliviek, černíc a náznakmi orechovej a drevitej chuti.

Trebbiano 
Víno z tejto bielej odrody hrozna býva pomerne neutrálne a ľahké, často sa používa do cuvée. V minulosti sa bežne používala ako súčasť vín s odrodou Sangiovese, no táto prax vyšla z módy. Stále však tvorí základ v niektorých bielych zmesiach a vo Vin Santo. V roku 2014 tvorilo Trebbiano 5,9% toskánskej révy.

Vermentino
Aj keď v roku 2014 predstavovalo len 2,1% toskánskych vín, vína z Vermentina pomaly získavajú na popularite. Vermentino má tendenciu zbierať viac pozornosti v iných talianskych regiónoch, ale toto výdatné, neskoro dozrievajúce hrozno sa pomaly osvedčuje v pobrežnom Toskánsku ako víno, ktoré dokáže preniesť vlastnosti miestneho terroiru. V najlepšom prípade sú tieto vína svieže a vyvážené s tónmi žltej broskyne, marhule, zeleného jablka a citrusov so slanou mineralitou.

Vernaccia
Jedno z najhistorickejších vín regiónu, Vernaccia zo San Gimignana, bolo prvým vínom, ktoré získalo v roku 1966 talianske označenie DOC a v roku 1993 postúpilo do statusu DOCG. Vernaccia zvykne byť svieža a kvetinová s osviežujúcou mineralitou. V roku 2014 tvorila 1,2% výsadby viníc v Toskánsku.

Iné odrody
V Toskánsku sa pestuje malé percento ďalších odrôd vrátane Canaiolo Nero, Colorino, Malvasia Bianca Lunga, Petit Verdot a Chardonnay.


Pôdy v Toskánsku sú od mäkkých a drobivých, slienovitých, ílovito-vápencových a hustých pieskovcov na úpätí Apenín po piesočnaté íly v okolí San Gimignana a štrkové ílovité a piesčité pôdy v oblastiach Bolgheri a Maremma.

Apelácie

Toskánsky apelačný systém zahŕňa tri úrovne označení. V Toskánsku je celkovo 58 apelácií.

1Indicazione Geografica Tipica (I.G.T.)– predstavuje najnižšiu úroveň
– od vína sa nevyžaduje dodržiavanie prísnych požiadaviek potrebných pre status DOC alebo DOCG
– v Toskánsku je 6 IGT
2Označenie Origine Controllata (D.O.C.)– Status DOC bol založený v roku 1963 a označuje víno vyššej kvality v Taliansku.
– v Toskánsku je 41 DOC
3Označenie pôvodu Controllata a Garantita (D.O.C.G.)– Toto označenie označuje talianske vína najvyššej kvality. 
– Krajina začala udeľovať DOCG v roku 1980. 
– v Toskánsku je 11 DOCG

Zdieľajte článok!

Kliknite vonku, aby ste skryli porovnávací pás
Porovnať