Akadémia vína

Čo sú to Supertoskánci?

Super-Tuscan-Wines

Ako naznačuje názov, Supertoskánci pochádzajú z Toskánska. Toskánsko je šiestou najväčšou vinárskou oblasťou v krajine. Pochádzajú odtiaľto celosvetovo známe vína pozostávajúce z domácich a medzinárodných odrôd. No nebolo tomu vždy tak. Zloženie supertoskánskych vín je zložené práve z „nepôvodných“ odrôd hrozna a to je to, čo definuje supertoskánske víno.

Supertoskánci vďaka rebelujúcim vinárom

Každý, kto pozná taliansku byrokraciu, najmä vo vinohradníctve a vinárstve, vie, že zmena pravidiel v Taliansku nie je ľahká. V polovici 70. rokov 20. storočia však niekoľko vinárov v toskánskych vinohradoch odštartovalo revolúciu vo výrobe vína.

Prvým krokom bolo vyprodukovanie vína Sassicaia od Maria Incisa Della Rocchetta, ktoré si vyslúžilo uznanie na podujatí Decanter a zvíťazilo nad vínami z Bordeaux. Neskôr nasledovali slávne Antinori s vínami Tignanello, Solaia, Ornellaia atď.


Čo bolo na supertoskánskych vínach také výnimočné? Vinári išli proti predpisom a tradíciám používaním medzinárodných odrôd viniča v supertoskánskych vínach, a aj keď vína mali vynikajúcu kvalitu, stále boli klasifikované ako stolové vína (Il vino da Tavola). Keď medzinárodná tlač písala o týchto „nezákonných“ vínach, označovať ich ako stolové vína im neprišlo férové a tak sa zrodil pojem „Supertoskánsko“.

Nakoniec vinári dosiahli svoj cieľ a klasifikačný systém vín prešiel podstatnými zmenami. Popularita supertoskánskych vín prinútila vládu v roku 1992 vytvoriť ďalšiu skratku IGT (Indicazione Geografica Tipica), ktorá umožnila vinárom viac experimentovať s výberom hrozna a miešania. Zatiaľ čo mnoho supertoskánskych vín stále používa jednoduché označenie IGT, výrobcovia v toskánskej podoblasti Bolgheri mohli začať používať status DOC po tom, ako bol schválený v roku 1994. 

A ktoré odrody to teda sú?

Sú to odrody, ktoré sa požívajú v Bordeaux blend, a síce:

  • Merlot
  • Cabernet Sauvignon
  • Syrah
  • Cabernet Franc

Netvoria síce vysoké percento, keďže takmer dve tretiny vinohradov sú vysadené pôvodnou odrodou Sangiovese. No pre predstavu, v roku 2014 bolo 7,7% toskánskych viníc vysadených Merlotom, 6,3% Cabernetom Sauvignon, 2%  tvoril Syrah a 1,3% Cabernet Franc. Samozrejme, Sangiovese sa často používa aj v týchto zmesiach. Supertoskánci bývajú hladké a elegantné vína s tónmi čerešní, sliviek, černíc a náznakmi orechovej a drevitej chuti.

Zdieľajte článok!

Click outside to hide the comparison bar
Compare