Akadémia vína

Bordeaux alebo oblasť s najväčšou produkciou vína

oblasť vína bordeaux

Oblasť Bordeaux je považovaná za oblasť s najväčšou produkciou vína na svete. Sortiment tvorí od klasických červených vín začínajúc od Médoc, Graves, St.-Emilion a Pomerolu až po sladké biele vína zo Sauternes a Barsacu. Oblasť Bordeaux je ideálna takmer po všetých stránkach – jeho rovinatý reliéf, podnebie, jeho mineralita, skladba odrôd je veľmi atraktívna. Hranice oblasti kontrolovaného označovania Bordeaux sú zhodné s hranicami departementu Gironde.  Bordeaux je najrozsiahlejší departement Francúzska, kde 89% produkcie vína tvorí červené víno.

100 000  hektárov vinohradov v súčasnosti vlastní viac ako 22 000 vinohradníkov každoročne produkujúcich 4 milióny hektolitrov (viac ako 44 miliónov fliaš) vina. Najvyšší stupeň hodnotenia v AOC Bordeaux je Grand Cru, ktorý predstavuje len 3% z celkového množstva vyprodukovaného vina v Bordeaux.

mapa regiónu Bordeaux

Klasické odrody viniča oblasti Bordeaux

Najpestovanejšia červená odroda podľa rozlohy je Merlot (62%), Cabernet Sauvignon (25%), Cabernet Franc (12%) a malé množstvo Petit Verdot, Malbec a Carmenere a iné (1% celkom). Červené bordeaux je obvykle vyrobené zo zmesí hrozna. Typické top-kvalitné Château zmesi sú 70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc a 15% Merlot. To sa zvyčajne označuje ako „Bordeaux Blend.“

Biele odrody sú Sémillon (53%), Sauvignon blanc (38%), Muscadelle (6%) a malé množstvo Ugni Blanc, Colombard a Folle Blanche (3% celkovo). Odroda Sémillon, citlivá na ušlachtilú pleseň hrozna – chorobu viniča významnú v klasických oblastiach Sauternes a Barsac – je najrozšírenejšou sladkou odrodou na svete.  Ťažiskové postavenie v produkcii bielych vín má Sauvignon blanc;  vo väčšej či menšej miere sa používa pri výrobe suchých vín.

biele odrody vína v bordeaux graf

červené odrody vína v bordeaux graf

Príspevky odrôd do cuvée

Každá odroda svojím vlastným charakterom ovplyvňuje vlastnosti príslušného cuvée. Cabernet sauvignon je najkomplexnejšia a najcharakteristickejšia zo všetkých odrôd oblasti Bordeaux.  Má výraznú trieslovinovú štruktúru,  ktorá časom nadobúda mohutnosť,  plnú a stabilnú arómu a chuť.  Víno z tohto hrozna môže pôsobiť komplikovane – jeho buket sa často vyznačuje charakterom pripomínajúcim čierne ríbezle alebo fialky. Dopestovaná v lokalitách St.-Emilion a Pomerol patrí táto odroda k najlepším a vyrovná sa svojej známejšej „sesternici“ z Graves.  Merlot je jemný, hladký a niekedy aj chuťovo bohatý.  Je to hrozno,  ktoré okúzľuje a dokáže poskytnúť vína sýtej farby a korenistej chuti. Cabernet sauvignon je v mnohých kupážach zjemňovaný práve Merlotom.

Z odrody Sémillon sa získava víno s prirodzene vysokým obsahom aromatických a chuťových látok a vysokým obsahom zvyškového cukru. Pretože zásluhou svojej nízkej kyslosti je nevhodné na výrobu suchých vín,  vyrábajú sa z neho výrazne sladké vína s dlhou životnosťou. Za výnimočných okolností možno z najkvalitnejšieho hrozna odrody Sémillon pripraviť jemné,  suché biele víno – vyzrievanie musí prebiehať v nových dubových sudoch.  Zvyšuje sa tým aromatický charakter vína,  ktoré dostáva pevnú štruktúru.

Sauvignon blanc z oblasti Bordeaux je vláčne, jemné a ľahko piteľné. Svojou výraznosťou je iné ako ten istý druh pochádzajúci z vinohradov v okolí rieky Loire v Sancerre alebo Pouilly-Fumé. Odrodová charakteristika je v súčasnosti zreteľnejšia oproti tej, ako bývala ešte pred niekoľkými rokmi. Skorší zber, macerácia bobúľ na šupách a dlhšie kvasenie v nehrdzavejúcich nádobách pri nižšej teplote sú  všetko faktory, ktorých kombináciou sa získava omnoho zaujímavejšie suché biele víno.

Zdieľajte článok!

Leave a Comment

Kliknite vonku, aby ste skryli porovnávací pás
Porovnať