Akadémia vína

Oblasť Prosecco Asolo DOCG

dsc-4279-asolo-panoramica-primaverile,9012

Oblasť Prosecco Asolo DOCG (ležiaca v provincii Treviso) leží na kopcoch osemnástich obcí, ktoré obklopujú starobylú obec Asolo, ktorá je svetovým dedičstvom UNESCO. Obec ASOLO je bohatá nielen umením, ale aj históriou. Celý management nad oblasťou riadi od r. 1985 Consorzio Vini Asolo Montello.

Oblasť ASOLO Prosecco získala v júni 2009 štatút DOCG. Ročná produkcia je cca 20mil fliaš.

Stručná charakteristika prosecco z oblast Asolo DOCG : jemné, vyvážené, s delikátnym telom a výraznou sviežosťou, vo vôni citrusy, najmä citrón,  zrelé jablko a biele kvety. Ideálne ako aperitív ale aj na párovanie k jedlu.

V oblasti ASOLO DOCG je venovaná nesmierna pozornosť vinohradníckej biodiverzite . Dominatnou odrodou je síce Glera, ale významná pozornosť sa venuje aj ďalším historickým miestnym bielym odrodám, konkrétne Bianchetta Trevigiana, Verdiso, Perera a Glera lunga . Čo sa týka modrých odrôd, popri medzinárodných odrodách sa poodarilo zachrániť vyhynutím aj cennú lokálnu odrodu Recantina.

Konzorcium v ​​roku 2020 prijalo dve špecifické značky:

  1. ASOLO Prosecco (a súvisiaca značka Consorzio Asolo Prosecco)

2. I Vini del Montello (okrem šumivých vín sa v oblasti ASOLO DOCG nachádzajú dve podoblasti :

2a. Montello DOCG – oblasť (tvorí ju 19 obcí), kde sa pestujú elegantné červené vína určeného na dlhého vyzrievania z odrôd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Carmenère, ktoré sa dlhodobo pestuje v 19 obciach oblasti. Železné zložky pôdy jej dodávajú štruktúru, pieskovec prináša mineralitu, nadmorská výška a klíma pomáhajú zaručiť čerstvosť.

2b. Montello ASOLO DOC – produkcia nielen bielych vín(odrody Bianchetta, Chardonnay, Manzoni Bianco, Pinot Bianco a Pinot Grigio), ale aj červených vín (okrem autochtónnej odrody Recantina sa používajú Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Carmenère a Merlot). Recantina sa pestuje lokálne po stáročia a podarilo sa ju zachrániť pred vyhynutím vďaka dlhej a záslužnej výskumnej práci. V rámci Monte ASOLO DOC existuje pri obci Volpago del Montello podzóna Venegazzu (malú oblasť mimoriadnej hodnoty)

Zdieľajte článok!

Kliknite vonku, aby ste skryli porovnávací pás
Porovnať