Castello di Meleto

Castello di Meleto sa nachádza v samom srdci Chianti Classico. Najstarší záznam o hrade Meleto pochádza z 11. storočia, keď hrad patril benediktínskym mníchom Badia a Coltibuono.

Názov „Meleto in Chianti“ sa po prvýkrát spomína v roku 1256 v Libro degli Estimi (Kniha odhadov) florentských Guelphov ako majetok miestnej feudálnej rodiny. Vďaka svojej strategickej polohe v blízkosti hraníc medzi územiami Florenskej republiky a Sienskej republiky sa hrad stal hlavnou florentskou pevnosťou oblasti a neskôr jedným z hlavných opevnení v meste Lega del Chianti. Tým sa stal hrad medzi dvoma súpermi, aj keď nikdy nedošlo k veľkým škodám.

„Operation Vineyards“: Prvý Crowdfunding venovaný vínu

Medzi mnohými príbehmi, o ktorých svedčia múry Meleto, je najzaujímavejšie a najdôležitejšie bezpochyby založenie spoločnosti Viticola Toscana, založenej v neskorých šesťdesiatych rokoch, s cieľom zvýšiť vinohradnícky potenciál územia. V roku 1966 (vďaka zavedeniu „Zeleného plánu“ a pádu colných bariér na spoločnom trhu) prešlo talianske poľnohospodárstvo obdobím veľkej obnovy, keď sa viac ako stotisíc robotníkov vrátilo do práce.

Vzhľadom na tieto priestory mal v máji 1968 Gianni Mazzocchi (zakladateľ časopisu Domus) myšlienku rozbehnúť iniciatívu „Operation Vineyards“ v časopise QuattroSoldi. Účelom iniciatívy bolo získať 150 miliónov Lír prostredníctvom predaja akcií vo výške 10 000 Lír. Každý nákup musel pozostávať z „najmenej jednej jednotky poľnohospodárskeho podielu“, čo zodpovedalo 100 akciám za minimálnu hodnotu 1 milión Lír. Dnes by sa takáto iniciatíva považovala za crowdfunding. V skutočnosti bola myšlienka tak avantgardná, že bola pokrytá medzinárodnou tlačou.

Kúpna cena bola podstatná vzhľadom na to, že priemerná mzda Talianov v týchto rokoch bola približne 120 000 Lír. Vízia a závažnosť projektu boli potvrdené podrobným opisom, ktorý sprevádzal predplatný formulár, vrátane výkazu ziskov a strát, účtovnej závierky a očakávaných výnosov.

Od začiatku táto myšlienka vzbudila záujem o schválenie „Operation Vineyards“ tak, že za dva mesiace sa vyzbieralo viac ako pol miliardy Lír. Viticola Toscana bola založená a zakúpila Castello di Meleto, dnes ústredie spoločnosti, a 1 400 hektárov okolia. Viticola Toscana, verná prísľubu svojich akcionárov, začala kompletnú obnovu majetku, ktorý bol nejaký čas zanedbávaný. Táto poľnohospodárska obnova sa tiež venovala historickej a architektonickej renovácii okolitých statkov, farského kostola a priľahlého kláštora Santa Maria v Spaltenne a zámku.

Dnes je spoločnosť Viticola Toscana so svojimi 1 600 zakladajúcimi akcionármi stále vlastníkom celej oblasti a predstavuje efektívny a jedinečný model spoločnosti.

Mierne kopce Chianti Classico

Keď hovoríme o zámku Castello di Meleto, nemôžeme nespomenúť aj okolie, a teda Chianti Classico – územie, ktoré nie je príliš rozsiahle, ale prirodzene veľmi bohaté, s neoceniteľným historickým a umeleckým dedičstvom a bohatou enogastronomickou tradíciou.

Krajina šľachticov a roľníkov, obchodníkov a rytierov, oblasť Chianti bola miestom epických bitiek a častých politických sprisahaní, ktoré zohrávali rozhodujúcu úlohu v toskánskej politike. Tu je víno tesne vyryté do histórie krajiny a znamená dôležitú úlohu. Víno z oblasti Chianti sa už teší veľkému úspechu už z roku 1716, kedy Veľký vojvodca Toskánska, Cosimo III, vo formálnom dekréte definoval oblasť výroby tohto už slávneho vína. Oblasť výroby Chianti sa preto stala synonymom vína Chianti. Historicky, popis Chianti by malo byť pripisované iba obciam Gaiole, Radda a Castellina, ktoré v tom čase tvorili stredovekú „florentskú vojenskú ligu Chianti“, ktorú reprezentoval čierny kohút.

Na začiatku dvadsiateho storočia sa víno Chianti stalo tak známym, že toto historicky dané územie už nemôže uspokojovať rastúci dopyt. Preto sa víno Chianti začalo vyrábať aj mimo historickej oblasti, no napriek tomu sa označovalo ako „Chianti“ alebo „víno vyrobené pre Chianti“.

V roku 1924 založili výrobcovia vína „Konzorcium na ochranu typického vína z Chianti a jeho zdroj pôvodu“ na ochranu výroby. Zvolený symbol bol Gallo Nero alebo čierny kohút, historický znak stredovekej vojenskej ligy a vykreslený v „Alegórii Chianti“ od Giorgia Vasariho zobrazenom na strope Salone dei Cinquecento v Palazzo Vecchio (Florencia).

V čase zavedenia označenia pôvodu v roku 1932 bol termín Chianti Classico rozšírený na florentské územia San Casciano a Tavarnelle Val di Pesa, Greve a časť Barberino Val d’Elsa, navyše aj sienske obce Castelnuovo Berardenga a Poggibonsi. V súčasnosti môžu byť vína vyrobené iba v týchto obciach aby mohli byť označené názvom „Chianti Classico“ a označené slávnym označením Gallo Nero (čiernym kohútom). Toto označenie s viac ako 7 000 hektárov vinohradov zaznamenaných v registri DOCG je jedným z najvýznamnejších denominácií Talianska.

Záväzok rešpektovať prácu vo vinohradoch a minimálne zásah v pivnici

Castello di Meleto produkuje vína výlučne z hrozna z vlastných vinohradov. 70% z hrozna sa zberá ručne. Výber je ovplyvnený dvomi faktormi: svahom pôdy, ktorý na určitých miestach dosahuje extrémny sklon a záväzok vybrať len to najlepšie hrozno.

Z vinohradov, ktorých rozloha presahuje 160 hektárov, sú vybrané iba tie najlepšie hrozná, aby sa zaručila kvalita vína nesúceho značku Castello di Meleto. Hrozno pre vlajkové vína podliehajú prísnemu prvému a druhému výberu: prvý vo vinici v čase zberu a druhý na triediacom stole, kde sú všetky strapce ručne kontrolované odborníkmi. Aj toto odráža záväzok spoločnosti Castello di Meleto rešpektovať prácu vykonanú vo vinici a minimálne zasahovať do pivničných procesov.

Perfektne zdravé hrozno umožňuje zníženie potreby oxidu siričitého a spontánna fermentácia spúšťaná vlastnými kvasinkami prítomnými v hrozne sa využíva na výrobu Vigna Casi a Camboi. Týmto spôsobom sa získajú skutočne unikátne vína.

Vinohrady

Castello di Meleto sa nachádza v samom srdci Chianti Classico a je obklopený impozantnými 1600 hektárov pôdy. Oblasťou prechádza tok Massellone. Priemerná nadmorská výška tu dosahuje od 350 do 450 metrov a miestami až 600 metrov nad morom. Tento rozsah v nadmorskej výške vytvára veľký rozdiel v teplote medzi dňom a nocou a je ideálny pre rozvoj aróm a udržiavanie sviežosti a acidity (kyslosti) hrozna.

Sangiovese, symbol Chianti Classico, je jednoznačne dominujúca odroda v tejto oblasti. Ďalšie parcely prinášajú Meletu odrody zaujímavej charakteristiky. Ďalšie pôvodné odrody, ako sú Malvasia Nera, Canaiolo a Vermentino spolu s medzinárodnou odrodou Merlot, prekvitajú popri Sangiovese.

Vďaka rozšíreniu pozemkov Meleta a dlhej tradícii vinohradníctva boli pre kultiváciu vyberané najdokonalejšie pozemky a rozdelené do piatich „podoblastí“:
• Meleto,
• San Piero,
• Casi,
• Poggiarso,
• Moci

Tieto podoblasti sa líšia v závislosti od klímy, svahu, expozície, zloženia pôdy a nadmorskej výšky.

1. Meleto

Meleto je vinohrad, ktorý sa nachádza najbližšie k zámku. Pestujú sa tu odrody Sangiovese, Malvasia Nera, Merlot, Vermentino a Trebbiano Toscano. Dosiahnutím nadmorskej výšky 370 metrov je najhorúcejší a najviac chránený pred vetrom, pričom pôda je väčšinou hlina a bohatá na kameň. Táto vinica je tiež domovom hrozna používaného pri výrobe vína Santo (sladké, dezertné víno), ktoré je po zbere sušené zvisle vo vinsantaia, tradičnej vidieckej budove s ideálnou ventiláciou. Rok výsadby vinohradu je 2002.

Vína pochádzajúce z tohto vinohradu: Meleto, Rainero, Vin Santo, Borgaio Vermentino, Borgaino Rosso

2. San Piero

Na hranici vinice San Piero leží kostol z 10. storočia, Pieve di Spaltenna, ktorý vlastní Castello di Meleto a nachádza sa v dedine Gaiole in Chianti vo výške 390 metrov nad morom. Otvorená a dobre vetraná oblasť umožňuje, aby vinič zostal zdravý a suchý a dodával im prvok sviežosti. Pôda je tu bohatá na kameň. Vedľa seba rastú odrody Sangiovese, Vermentino, Trebbiano Toscano, Merlot a kúsok Canaiolo. Na tomto mieste sa nachádza aj vinohrad Camboi, z ktorého sa vyrába víno s rovnakým názvom, pochádzajúcim z 30-40 ročných vín Malvasia Nera del Chianti. Rok výsadby vinohradu je 2000.

Vína pochádzajúce z tohto vinohradu: Camboi, Castello di Meleto 1256, Rainero, Vin Santo, Fiore, Borgaio Vermentino, Borgaino Rosato, Borgaino Rosso

3. Casi

Nachádza sa v doline pod stredovekou dedinkou Vertine v nadmorskej výške 420 metrov, Casi je obklopený zalesnenou pôdou a zabezpečuje mierne podnebie pre tieto vinice. Odroda Sangiovese je hlavnou odrodou v tejto oblasti. Nachádzajú sa tu kombinované podmienky horúcej pôdy a chladného podnebia, ktoré pretrvávajú aj v tých najsuchších obdobiach, čo je ideálne. Odrodu Merlot tu tiež nájdeme. Rok výsadby vinohradu je 1998.

Vína pochádzajúce z tohto vinohradu: Meleto, Castello di Meleto 1256, Vigna Casi, Rainero, Fiore

4. Poggiarso

Tento názov veľmi vystihuje opis vinohradu – poggiarso v taliančine evokuje pocity suchosti a chladného počasia, keďže klimatické podmienky sú tu extrémne so strmými svahmi dosahujúcimi nadmorskú výšku až 530 metrov. Výnosy Sangiovese sú nízke v tejto vinici, ale produkujú vysoko kvalitné vína s pozoruhodnými arómy, a to vďaka teplotným rozdielom medzi dňom a nocou, najmä v letných mesiacoch. Pôda je hlina s veľkým množstvom vápenca a slieňu. Rok výsadby vinohradu je 2000.

Vína pochádzajúce z tohto vinohradu: Meleto, Rainero, Borgaino Rosso

5. Moci

Vinohrad otočený tvárou k Siene s nadmorskou výškou od 350 metrov do 480 metrov. Jarné mesiace sú charakteristické veľkým teplotným rozdielom medzi dňom a nocou, pričom letá sú veľmi horúce a zimy sú pomerne chladné s častým snežením. Vinná réva má vynikajúcu expozíciu a pôda je tvorená pieskovcami, hlinkami a jamkami. Sangiovese sa nachádza v hornej časti vinohradu. Merlot sa nachádza v dolnej časti. Rok výsadby vinohradu je 2005.

Vína pochádzajúce z tohto vinohradu: Rainero, Borgaino Rosato

Filtre

Zobrazuje sa 20 z 22 produktov

-60%

FIORE IGT Toscana Rosso 2010

Original price was: 33.00 €.Current price is: 13.20 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2010 ročník 18-20 °C podávanie …

MELETO 2020, Chianti Classico DOCG

16.90  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 13,5 % alkohol 2020 ročník - cukornatosť - acidita 18-20 °C podávanie …
-50%

RAINERO IGT Toscana Rosso 2009

Original price was: 36.00 €.Current price is: 18.00 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2009 ročník - cukornatosť - acidita 18-20 °C podávanie …

Chianti Classico Riserva DOCG 2019

22.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2019 ročník - cukornatosť - acidita 18 °C podávanie …

Chianti Classico Riserva DOCG 2017

22.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2017 ročník - cukornatosť - acidita 18 °C podávanie …
-30%

FIORE IGT Toscana Rosso 2013

Original price was: 33.00 €.Current price is: 23.10 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2013 ročník - cukornatosť 18-20 °C podávanie …
-10%

VINSANTO del Chianti Classico DOC 2009

Original price was: 29.00 €.Current price is: 26.10 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,375 l objem 12,5 % alkohol 2009 ročník 16-18 °C podávanie …
-30%

CAMBOI IGT Toscana Rosso 2014

Original price was: 40.00 €.Current price is: 28.00 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2014 ročník - cukornatosť - acidita 18-20 °C podávanie …

VINSANTO del Chianti Classico DOC 2011

29.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,375 l objem 14,5 % alkohol 2011 ročník 227 g / l cukornatosť - acidita 16-18 °C podávanie …
-10%

Chianti Classico Gran Selezione 2016

Original price was: 39.00 €.Current price is: 35.10 €. s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 lit. objem 14 % alkohol 2016 ročník - cukornatosť - acidita 18-20 °C podávanie …

Chianti Classico Gran Selezione 2018

39.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 lit. objem 14 % alkohol 2018 ročník - cukornatosť - acidita 18 °C podávanie …

CAMBOI IGT Toscana Rosso 2019

40.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2019 ročník 18-20 °C podávanie …

Casi Chianti Classico Gran Selezione 2018

49.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2018 ročník 18 °C podávanie …

POGGIARSO Chianti Classico Riserva Grand Selezione 2018

49.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 l objem 14 % alkohol 2018 ročník 18 °C podávanie …

TREBBIO Chianti Classico Riserva Grand Selezione DOCG 2018

49.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 0,75 objem 14 % alkohol 2018 ročník 18 °C podávanie …

Chianti Classico Riserva DOCG 2020, 1,5 lit.

50.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 1,5 l objem 14 % alkohol 2020 ročník - cukornatosť - acidita 18 °C podávanie v drevenom darčekovom balení…

Casi Chianti Classico Gran Selezione 2019 1,5 lit.

99.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 1,5 l objem 14 % alkohol 2019 ročník 18 °C podávanie V drevenom darčekovom balení…

POGGIARSO Chianti Classico Riserva Grand Selezione 2019 1,5 lit.

99.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 1,5 l objem 14 % alkohol 2019 ročník 18 °C podávanie V drevenom darčekovom balení…

TREBBIO Chianti Classico Riserva Grand Selezione DOCG 2019 1,5 lit.

99.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 1,5 l objem 14 % alkohol 2019 ročník 18 °C podávanie V drevenom darčekovom balení…

Casi Chianti Classico Gran Selezione 2019 3 lit.

199.00  s DPH
Výrobca : Castello di Meleto 3 l objem 14 % alkohol 2019 ročník 18 °C podávanie V drevenom darčekovom balení…
Kliknite vonku, aby ste skryli porovnávací pás
Porovnať