Čo je to „Francúzsky paradox“, alebo je červené víno skutočne prospešné zdraviu?
Touto problematikou sa vedci zaoberajú už dlhé desaťročia. Pojem Francúzsky paradox vznikol v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy vedci v Bordeaux preukázali, že Francúzi, pri svojom relatívne nezdravom životnom štýle (jedia veľa syru Brie, croissanty a množstvo ďalších jedál bohatých na nasýtené tuky), majú nízky výskyt srdcových ochorení. Bolo množstvo ďalších výskumov, ktoré túto hypotézu potvrdzujú, ale aj vyvracajú.
Červené víno pomáha znižovať krvný tlak
Vedci zistili, že konzumácia dealkoholizovaného vína alebo hroznovej šťavy po dobu 4 týždňov môže napomáhať pri prevencií nízkej až strednej hypertenzie vďaka množstvu antioxidantom (nie však vďaka alkoholu).
Červené víno prospieva zdraviu srdca
Ďalšia štúdia skúmala prasatá s vyšším cholesterolom a to v dvoch skupinách. Jednej skupine prasiat primiešali do jedla červené víno a druhej zas vodku. Zistili, že prasatá v obidvoch skupinách majú lepšie prúdenie krvi a môže skutočne znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení. Lepšia je však konzumácia červeného vína v rozumnej miere, ktorá môže ponúkať vyššiu ochranu vďaka obsahu antioxidantov. Potvrdzuje to aj ďalšia štúdia vedca Thuna z roku 1997, ktorá preukázala, že konzumácia aspoň jedného alkoholického nápoja denne po dobu 6 až 8 týždňov znižuje riziko kardiovaskulárnej choroby (avšak viac ako tri drinky denne ho naopak zvyšujú).
Červené víno pomáha pri chudnutí
Ako vzniklo toto tvrdenie, keď pri popíjaní červeného vína (a alkoholu všeobecne) máme dokonca väčší apetít do jedla? A nehovoriac o tom, že každý pohárik v sebe ukrýva aj množstvo kalórií. Nuž, je za tým štúdia na včelách, ktoré kŕmili resveratrolom (zlúčenina obsiahnutá v červenom víne). Včely konzumovali menej potravy alebo prestali jesť po tom, čo prijali dostatok živín potrebných k pokrytiu svojich energetických potrieb, vďaka čomu sa hovorí, že víno obmedzuje chuť do jedla a prejedania sa.
Červená farba v Číne
Viera v blahodarné účinky červeného vína je asi najrozšírenejšia v Číne, kde červená farba znamená šťastie. Preto majú najvyššiu konzumáciu práve červeného vína, no niektoré ženy si ním aj potierajú tvár pred spaním, pretože veria, že to je dobré pre ich pokožku.
Z týchto štúdií len veľmi ťažko vieme posúdiť, či je pitie červeného vína naozaj prospešné. Môžeme však povedať, že víno je jedno z najväčších potešení života a že spríjemňuje spoločenské udalosti a umocňuje náš pocit pohody. Možno práve vďaka tejto pohode sa Francúzi dožívajú vyššieho veku. Kým čakáme na definitívne výsledky štúdií, my si pravidelne doprajeme pohár kvalitného vína v rozumnej miere a môžeme potvrdiť, že sme naozaj spokojnejší J
P.S.: Aby ste mali predstavu, čo znamená rozumná miera, odporúča sa piť maximálne max. 175 ml 13% alc. vína denne, i keď aj to môže byť individuálne.