G.H. von Mumm

G.H. von Mumm

Vinárstvo G.H. von Mumm sa rozkladá na 65 ha vinohradov na 16 honoch v okolí obcí Assmannshausen, Rüdesheim, Geisenheim, Johannisberg a Winkel. Vinohrady sú vysadené 85% Riesling and 15% Pinot Noir.

V roku 2012 sa vinárstvo G.H. von Mumm stalo členom Association of German Quality and Prädikat Wine Estate (VDP = Verband Deutscher Prädikatsweingüter e. V.). VDP, najstaršia svetová organizácia združujúca vinárstva v korelácii : výrobca, terroir a kvalita, ktorá trvalo nielen udržuje, ale aj zvyšuje kvalitu nemeckého vinohradníctva. Dnes má viac ako 200 členov vyznávajúcich tradície so zameraním na kvalitu. Vinárstvo G.H. von Mumm je zamerané na tradičné odrody hrozna, autenticitu a regionálny charakter vína s ohľadom na najvyššiu kvalitu.

Vinárstvo G.H. von Mumm leží presne na 50 rovnobežke. Rheingau je výnimočnou oblasťou, ktorého pahorkatiny sú nielen pastvou pre oči ale aj rajom pre odrodu Riesling . Príroda tu vytvára optimálne podmienky na skutočný rozvoj všetkých odrôd, no najmä pre odrodu Riesling. Južne orientované svahy, ktoré sú chránené pred chladom a severnými vetrami pohorím Taunus, mierny vplyv Golfského prúdu, rieka Rýn, ktorá je zdrojom vlahy ale aj tepelným rezervoárom, výnimočný terroir tvorený kremencovým podložím pohoria Taunus – všetky tieto podmienky vytvárajú predpoklad pre výrobu tých najkvalitnejších vín. A práve 50 rovnobežka tvorí pomyslenú severnú hranicu pre úspešné vinohradníctvo. Z tohto dôvodu vinárstvo G.H. von Mumm vytvorilo tzv. 50° Riesling, ktorý spåòa to, čo všetci od Rieslingu z Rheingau očakávajú…

Vína z odrody Riesling sú hodnotené ako najhodnotnejšie a najfascinujúcejšie zo všetkých bielych odrôd. Výsadba Rieslingu je obmedzená na oblasť s miernym klimatickým podnebím, typickým pre svahy v údoliach strednej Európy. Rheingau, najmä svahy Johannisbergu a susediace regióny sú najžiarivejším príkladom takejto oblasti. Riesling v tejto oblasti sa prepracoval rokmi k absolútnej perfektnosti.

S takmer absolútnou pravdepodobnosťou je pôvodnou oblasťou výskytu odrody Pinot Noir Burgundsko, o čom existujú záznamy zo 4. storočia. Niekedy okolo r. 1470 francúzski mnísi vysadili Pinot Noir aj v oblasti Rheingau. Malá obec Assmannshausen sa stala známou aj medzi burgundskými connoisseurmi. Relatívne teplé podnebie a špecifický terroir dávajú možnosť vzniknúť jemnému a zamatovému Pinot Noir, z ktorého je pozoruchodné najmä pomerne raritné víno – Blanc de Noir (biele z čiernych), typické najmä pre oblasť Champagne A.O.C. ako aj stalé populárnejšie „roséčko“.