Carpenè Malvolti

Carpenè Malvolti

Carpenè Malvolti – historická firma talianskej enológie – bola založená v roku 1868 Antoniom Carpenè, ktorého snom bolo vyrábať šumivé vína a destilovať vína z hrozna zozbieraného z vrchov oblasti Conegliano a Valdobbiadene. Sen, ktorý sa stal misiou, v súčasnosti napĺňa už piata generácia.

Vinárstvo sa nachádza v oblasti Conegliano, v rafinovanom „City of Art“ v provincii Treviso, v srdci oblasti Prosecco Superiore D.O.C.G. Je to miesto prvej enologickej školy v Taliansku, ktorú založil v roku 1876 sám Antonio Carpenè. Prejavenie úcty Antoniovi Carpenè za úsilie, ktoré vynaložil v prospech talianskej enológie a za premenu oblasti Conegliano na domov pre Prosecco, územie získalo označenie „D.O.C.G.“ (Denominazione di Origine Controllata – kontrolované a zaručené označenie pôvodu). V roku 2009 mesto prejavilo svoju vďačnosť pomenovaním ulice po ňom a realizáciou busty na jeho počesť. Busta je umiestnená pred enologickou školou, ktorá je dodnes uznávaná ako jedna z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií v Taliansku.

Od roku 1868 sa Carpenè Malvolti spája s územím, výskumom a inováciami, ktoré sa podieľali na kultúrnom, hospodárskom a spoločenskom raste vinohradníckej oblasti Conegliano Valdobbiadene. Prvé vinárstvo v Taliansku, ktoré vyrába Prosecco ako šumivé víno, zlepšuje proces výroby šumivého vína (metóda Charmat) a od roku 1924 uvádza na etikete označenie „Prosecco Amabile dei Colli di Conegliano“, ktoré spája názov odrody hrozna a zároveň jeho územie pôvodu.

Carpenè Malvolti má česť byť jedným z 19 členov „Institute of Fine Italian Wines“, prestížneho združenia, ktorého cieľom je zvyšovať globálne povedomie o najlepších talianskych vínach.

Carpenè Malvolti mapa regiónu

Od roku 2009 slovo „Prosecco“ označuje územie nachádzajúce sa medzi regiónmi Veneto a Friuli Venezia Giulia a víno získané z odrody hrozna, ktoré sa dnes nazýva Glera. Označenie Prosecco sa preto môže udeľovať iba bielemu šumivému vínu získanému z pôvodnej odrody hrozna Glera (víno musí obsahovať min. 85%), ktorá sa vyrába a fľašuje výlučne na severovýchode Talianska podľa D.O.C.G. (Kontrolované a zaručené označenie pôvodu) a D.O.C. (Riadené označenie pôvodu) – oblasti, ktoré predstavujú dve odlišné úrovne kvality.

Historická oblasť Conegliano Valdobbiadene bola označená ako D.O.C.G.- najvyššia kvalifikácia talianskych kvalitných vín. Iba „Prosecco“ pochádzajúce z tohto územia, do ktorého patrí 15 obcí v provincii Treviso – medzi Dolomitmi a Jadranským morom – možno označiť ako „superiore“.

Kopce Conegliano Valdobbiadene so svojimi strmými svahmi robia vidiecku krajinu tak jedinečnou a veľkolepou, že ju UNESCO označilo za miesto svetového dedičstva. V tejto oblasti sa nachádza veľmi špeciálny kopec ohraničený len 107 hektármi pôdy, z ktorého pochádza superiore Cartizze, najvyššie enologické vyjadrenie Prosecca. Prosecco Superiore Carpenè Malvolti sa vyrába v tomto teritóriu po stáročia, kde historickí vinohradníci pestujú hrozno vysokej kvality, na ktoré počas svojich vinohradníckych činností starostlivo dohliadajú odborníci a enológovia vinárstva.

Sabi Sparkling Collection :