Champagne Soutiran

Champagne Soutiran

FILOZOFIA

Našou ambíciou je, aby ste prostredníctvom našej práce objavili všetko bohatstvo a rozmanitosť vín zo Champagne. Tvárou v tvár štandardizácii chutí diktovaných sériovou výrobou obhajujeme pojmy terroir a remeselné know-how – tieto hodnoty predstavujú naše korene a naše šampanské sú autentické.
Naše presvedčenie je umocnené dôverou odborníkov, nadšením spotrebiteľov a uznaním tlače – motivujú nás k tomu, aby sme pokračovali cestou jedinečnosti.

Champagne Soutiran vinice

ŠTÝL NAŠICH VÍN

Čas je jednou z najdôležitejších súčastí. 5 až 8 rokov vytrvalého čakania je potrebných na spracovanie našich cuvée a ich uvedenie do zrelosti. Tento dlhý odpočinok v našich pivniciach, ďaleko od konvenčných postupov, odhaľuje štruktúru vín, zjemňuje perlenie a prispieva ku komplexnosti chuti.

Táto komplexita je tiež získaná vďaka širokému základu aromatickej palety pochádzajúcej z vinifikácie v dubových sudoch a nehrdzavejúcej oceli so špeciálnym zameraním na rezervné vína.

Najlepšie parcely sú vinifikované v dubových sudoch z Burgundska, ktoré prinášajú ďalší organoleptický profil počas blendingu (miešania). Tieto vína obohacujú najušľachtilejšie cuvée Champagne Soutiran.

Rezervné vína predstavujú skutočný poklad oblasti, pretože zaručujú kontinuitu štýlu cuvée. Vybrané vína, ktoré sú vždy veľmi kvalitné, sa uchovávajú vo veľmi veľkých nádobách z nehrdzavejúcej ocele, aby sa časom zachovala ich čerstvosť. Prostredníctvom systému neustáleho „omladzovania“ sa v tej istej nádrži akumuluje mnoho rokov zberu. Bohatstvo starých, rezervných vín sa spája s dynamikou vín z aktuálneho roka. Z tohto know-how sa rodia bohaté a prvotriedne cuvée, s výrazom terroirov vo svojej podstate. Vôňa je výrazná a intenzívne asertívna. V ústach sú šampanské plné, bohaté, často so smotanovou textúrou zvýraznenou minerálnou slanosťou odvodenou z našich kriedových pôd.

GEOGRAFIA A TERROIR

Hoci AOC Champagne tvorí viac ako 320 dedín, len 17 z nich sa kvalifikuje na titul „Grand Cru“. Tieto výnimočné terroirs sotva predstavuje 12% z celkovej plochy výroby, ktorá pridáva na ich rarite.
Naša dedinka, Montagne de Reims, sa nachádza sa v samom srdci prestížnej oblasti AMBONNAY. Hrozno, ktoré tu rastie, má vysokú hodnotu. Na kopcoch je tu vysadený Pinot Noir a Chardonnay s orientáciou na juh a juhovýchod, zaručujúce veľmi slnečnú expozíciu.

Pôda je z povrchovej kriedy, ktorá sa skladá z fosílnych morských mikroorganizmov (kokcitu), ktorých absorpčné vlastnosti umožňujú odvodnenie pôdy. Ich schopnosť zadržiavať vodu (okolo 600 L na m3) predstavuje rezervu pre vinič v období sucha. Krieda AMBONNAY je obzvlášť bohatá na horčík. Táto typickosť, špecifická pre terroir tejto dediny, prináša do vín, ktoré sa premieňajú na slané a jodizované tóny, minerálnosť.

SPRACOVANIE

Náš rodinný dom spravuje 6 hektárov viniča, z ktorých väčšina sa nachádza na terroir AMBONNAY. Niekoľko parciel sa nachádza v 1er Cru – v dedinách Trépail, Chigny les Roses, Ludes a Chamery. Táto produkcia je doplnená nákupom hrozna pestovaného v blízkosti našej oblasti, čiastočne pod naším vedením.

Vedenie vinohradov rešpektuje trvalo udržateľné vinohradnícke postupy. Po analýze pôdy sa sa pôda hnojí len s organickými hnojivami. Práca pôdy znižuje potrebu herbicídov.

Približne 30 pozemkov sa zozbiera ručne za cca 10 dní. Po lisovaní s použitím 4000 kg membránového lisu začínajú šťavy svoje alkoholické a malolaktické fermentácie v prostredí s kontrolovanou teplotou. Ďalšia paleta aróm pochádza z dubových sudov, ktoré dopĺňajú nerezové kade. Vína, kvasené vo veľkých sudoch, sa nechajú stáť na kaloch bez toho, aby sa miešali. Miešanie kalu sa vykonáva na určitý čas v závislosti od profilu roka.

Pred plnením do fliaš sa vína podrobia stabilizácii za studena a filtrujú sa pomocou ílových filtrov.

Po naplnení do fliaš, cuvées ležia horizontálne na kaloch medzi 5 a 8 rokmi pred tým, než sú degoržované. Množstvo dozáže sa pre každý jednotlivé cuvée raz ročne prehodnocuje podľa pokusov a slepých ochutnávok.
Po degoržácií, cuvée odpočívajú v priemere ďalších 6 mesiacov pred tým, ako sa dajú etikety a predanjú. Toto obdobie odpočinku umožňuje homogenitu vína.

HISTÓRIA DOMU

Po vojenskej „kariére“, ktorá začala v roku 1936, sa Gérard SOUTIRAN vrátil k vinárstvu – k práci, ktorú sa naučil vo svojej mladosti. Prevzal vinice od svojho bývalého učiteľa a rozšíril ich o vinice, ktoré priniesla jeho žena Solange. Tak v roku 1950 sa stal prvým, kto používa názov SOUTIRAN na fľaši šampanského.

V roku 1969 vytvoril Alain, najstarší zo štyroch detí Gérarda, svoju vlastnú zostavu so svojou manželkou Roselyne. Snažili sa rozvíjať svoju činnosť a vytvoriť si vlastný sortiment šampanských pod názvom SOUTIRAN PELLETIER.

V roku 1989, po vyštudovaní obchodu, sa Alainova najstaršia dcéra Valérie pripojila k rodinnému podniku. Prevzala vedenie a vyvinula Champagne Soutiron po obchodnej stránke. Názov sa potom stal „Champagne SOUTIRAN“, aby sa uľahčila komunikácia s exportnými trhmi. V roku 1999 sa k podniku pripojil aj manžel spoločnosti Valérie Patrick RENAUX. Spočiatku prevzal obchodnú úlohu, no neskôr prevzal výrobné aspekty a spracovanie vína.