Château Poupille

Château Poupille

Château Poupille (19 ha, Castillon Côtes de Bordeaux) patrí medzi referencie v rámci tejto stále populárnejšej apelácie. Philippe Carrille (5.generácia) sa od prevzatia v roku 1989 rodinného vinárstva radí medzi „rebelov“ – a je stále úspešnejší na svojej ceste vyťažiť maximum z terroiru a z tvárnej odrody merlot. Pri hľadaní vinárskych skúseností prešiel južnú Afriku, Grécko aj Austráliu. Svoje vinárstvo a produkciu orientuje ekologicky (spôsob obrábania vinohradu, solárne panely…), redukuje aj použitie sulfitov pri výrobe vína.

V rámci „plebejskej“ (teda v porovaní s aristokratickým Médocom a historickým Saint-Emilionom) apelácie používa špičkové bariky, často výrazne toastované. Keďže pracuje v Bio (certifikácia od 2008), a robí aj víno bez sulfitov – používa systém otáčania barikov, aby víno mohlo zrieť na šupkách (sur lies) bez otvárania a oxydácie.

Zámer produkovať špičkové vína najmä na báze odrody merlot tu nie je prázdnou ambíciou, ale má veľmi konkrétne a piteľné výsledky : takéto kvalitné zvládnutie odrody merlot patrí medzi pozoruhodné príklady jej vyjadrenia sa prostredníctvom vína, ktorému nechýba ani hĺbka, ani koncentrácia.

Na 19 ha rodinného vinárstva robí Philippe Carrille 3 cuvées :
Prvé víno : “Poupille, Côtes de Castillon” – tu začal používať „ručne“ písanú vintage etiketu bez štandardného uvedenia „chateau“.

Druhé víno : “Chateau Poupille”

Víno bez sulfitov : “Poupille Attypique” – naozaj aj cenou „netypické“ vínoponúka zaujímavý zážitok – v pohári sa postupne otvára a je to ako ochutnávať ovocie v rozličných štádiách – od zrelej čerešne/višne, cez koncentrované marmeládové tóny, po “cerise a l´eau de vie”. Zvláštne.

Philippe Carrille je okrem toho vinárom pre Château Lescaneaut, Château Haut Cardinal (Saint-Emilion Grand Cru) a Château Robin de Moines (Saint-Emilion).

V posledných rokoch asi najprekvapujúcejšie vína z Bordeaux. Château Poupille je ikonou v Japonsku a v ázijských krajinách (vďaka kultovému komiksu „Drops of God“) a rebelom v Bordeaux. Okreminého je neoddelitelnou súčasťou hotela Marina Bay Sants***** v Singapure.

Neboli nájdené žiadne produkty vyhovujúce vašemu výberu.